Енергийна революция в Саарлуис: сметището ще отоплява училищата

от | 02.09.19 | Новини

Saarlouis

Ако така желаният енергиен преход трябва да бъде успешно осъществен, той изисква преди всичко обрат в системите за отопление, т.е. преминаване от изкопаеми горива към използване на регенеративни енергийни източници. Усилията за масово намаляване на крайното енергийно потребление за отопление и за неговото покриване от възобновяеми източници на енергия, са все по-интензивни на територията на много европейски страни.

Saarlouis

С този проект град Саарлуис в Германия онагледява как отпадъчната топлина от сметището може да се използва за отопление на две училища. Досега метановите газове от депото са се изгаряли, но понасоящем ще се използват чрез мобилен уред за латентно съхраняване на топлина. Така топлината, генерирана от депото, ще се извлича и ще се подава от акумулатора в отоплителната система на двете училища.

Saarlouis

Изследователския проект, при който полученият в близост метан от сметището вече не се възпламенява, а се експлоатира чрез топлообменник и използва мобилно устройство за латентно съхранение на топлина ще обезпечава около 80 процента от общото потребление на топлина в училищата. Системата ще позволява превключване по всяко време към централното отопление, за да се гарантира качеството на топлинния комфорт в помещенията.