Соларно захранван влак на въздушна възглавница ще хвърчи с над 1000 км/ч

от | 13.08.13 | Новини

Той е човекът, който стои зад световноизвестни проекти като PayPal, Tesla Motors и SpaceX. Сега обаче Елън Мъск привлича вниманието с предложената от него транспортна система Hyperloop. Въпреки, че на практика няма много информация за нея, Мъск казва, че това ще е много по-бърза, по-ефективна алтернатива на традиционните пътнически железопътни превози.

Hyperloop ще позволи на пътниците да изминават 560 километра – колкото е разстоянието от от Лос Анджелис до Сан Франциско – само за 30 минути.

Много хора описват Hyperloop като нещо подобно на гигантска вакуумна тръба с капсули с електромагнитно окачване, които седвижват вътре в тръбата. Тези капсули ще бъдат натоварени с пътници и просто ще се засмукват в тунела.

Според Мъск, един от проблемите на такава конструкция ще бъде фактът, че въздушната колона в тръбата ще се „натрупва“ в предната част на всяка капсула, докато тя пътува през тръбата, създавайки съпротивление, което пречи на движението. Мъск сравнява това със съпротивлението, което ще срещнете, когато се опитвате да прокарате буталото на спринцовка, пълна с течност. Неговото решение? Електрически компресорен вентилатор на носа на всяка капсула, който прокарва въздуха през капсулата и дори го използва в полза на движението. Въздухът, „прибраню“ чрез вентилатора в предната част на капсулата, ще подпомага окачването, като бъде изтласкван чрез вентилационни отвори в долната част на капсулата, създавайки въздушна възглавница. Това осигурява нисък коефициент на триене и помага на капсулата да се плъзга тихо и бързо по тръбата – така тя ще може да пътува със скорост до 700 мили в час, тоест 1127 километра в час.

Вградена бордова батерия ще бъде достатъчна, за да осигури захранване за движението за цялото 560-километрово пътуване. За целта, според Мъск, ще се изплзва външен линеен електродвигател, построен във вътрешността на тръбата. По думите му, това е „просто един кръгов индукционен мотор (като този в Tesla Model S), само че сплескан.“ В тръбата с минимално триене ще има редица от такива двигатели, поставени по един на 70 мили, т.е. Всеки 113 км. Те ще осигуряват достатъчнмо мощ, за да може капсулата не просто да продължи да се движи, но и да лети със скорост, близка до тази на звука. Секциите от тръбата, които ще съдъержат моторите, заедно ще представляват не повече от един процент от общата му дължина.

Двигателите ще се захранват от фотоволтаични панели, монтирани в горната част на тръбата. Панелите ще могат да генерират, по думите на Мъск, „доста повече енергия от необходимата за работата на системата“.

Според прословутия предприемач, капсулите и моторите ще струват няколкостотин милиона долара. Цената на самата тръба ще е няколко милиарда долара. Въпреки това общата стойност на проекта ще е по-ниска от тази на планираната ЖП линия за висиокоскоростен влак, свързващ двата града. Освен това, според Мъск, новото „влакче“ ще по-лесно за построяване, защото може трасето да се постави върху гигантски пилони над земята, следващи трасето на вече съществуващата магистрала.

Всеки пилон ще съдържа два регулируеми странични амортисьора и един вертикален амортисьор, които ще бъдат използвани, за да запазват нивото на тръбата при изместване на земята и термични промени. Освен това ще има и телескопични секции в двата края на тръбата, които да настройват дължината й според както е необходимо.

Накрая трябва да се отбележи, че Мъск изобщо не планира да изгражда Hyperloop сам – той просто иска да утвърди дизайна, а други да го построят.

За любопитните техничари повече подробности около проекта могат да се намерят в този PDF файл.

greentech.bg






Бюлетин