Евтин „слънчев абсорбер“ ще зарежда слънчеви клетки

от | 15.03.18 | Новини

Едно от основните предизвикателства при разработването на слънчеви панели е създаването на фотоволтаични клетки, които могат да абсорбират колкото се може повече слънчева енергия – без да прегряват до точката, в която започват да излъчват енергия обратно в атмосферата. Досега слънчевите клетки, които се продават на пазара, успяват да конвертират около 30% от слънчевата светлина, която поглъщат, в енергия. Изследователи от университета Пърду, САЩ, може би са намерили начин да преодолеят този проблем, като модифицират използваните понастоящем в панелите силиконови повърхности, за да поемат по-ефективно енергията при по-високи температури от всякога.

Новото проучване, публикувано в списание Applied Physics Letters, показва как силиконовите повърхности могат да бъдат покрити с тънък филм от тантал и силициев нитрид, за да се подобри способността им да абсорбират слънчевата светлина. Модифицираната повърхност е способна селективно да абсорбира фотоните в определен диапазон на светлинния спектър, като същевременно отразява тези, които не могат да бъдат използвани.
Произведените по този начин слънчеви клетки могат да издържат на температури до 535 градуса по Целзий без никакви проблеми с производителността или стабилността, превръщайки невероятните 50 процента от слънчевата светлина в използваема енергия. Това изследване има и други интересни приложения – например, същият филм може да бъде нанесен на повърхността на параболичните огледала, използвани в работещите с концентрирана слънчева светлина инсталации, за да ги направи още по-ефективни.