Газовият хъб „Балкан“ ще допринесе за енергийната сигурност в Югоизточна Европа

от | 24.01.18 | Новини

Постигането на баланс между позициите на държавите членки от една страна и Европейския парламент (ЕП) от друга ще бъде сериозно предизвикателство пред първото българско председателство на Съвета на ЕС. Това обясни министърът на енергетиката Теменужка Петкова пред депутатите от комисията „Индустрия, изследвания и енергетика“ на ЕП в Брюксел. Тя увери още, че ще бъдат положени необходимите усилия за постигане на максимално възможния реалистичен напредък в преговорния процес с парламента.
В рамките на изслушването енергийният министър подчерта, че по време на дискусиите българското председателство ще бъде водено от желанието за постигане на компромисни и консенсусни решения в интерес на всички европейски граждани. В този смисъл диалогът с ЕП е от ключово значение за постигането на работещи решения в европейската политика, в това число и в енергийната, смята министър Петкова.

По думите й основната дейност на председателството в енергийната област ще бъде съсредоточена върху постигането на напредък по досиетата от амбициозния пакет „Чиста енергия за всички европейци”.

В преговорите по енергийни теми ще се ръководим от целта за постигане на устойчива, достъпна, нисковъглеродна енергетика в интерес на европейските граждани, подчерта енергийният министър.

По отношение на Регламента за управление на енергийния пазар, Директивата за ВЕИ и Директивата за енергийната ефективност, имаме готовност да стартираме триалози с ЕП още през следващия месец, подчерта министър Петкова. По нейните думи председателството ще работи за постигане на максимален напредък и успешно приключване на преговорите по този първи подпакет. Във връзка с Газовата директива, Българското председателство си поставя за цел да консолидира позициите на държавите членки до възможно най-голяма степен, с оглед постигането на общо становище на Съвета.

Пред депутатите от ЕП министър Петкова подчерта също, че диверсификацията на източниците и маршрутите, както и разработването на модела за регионалния електроенергиен пазар са основен приоритет и кауза за нас. По нейните думи, този приоритет е постоянен и ще се запази и след края на периода на Българското председателство. Страната ни ще работи активно за развитие на потенциала за регионално сътрудничество чрез изграждането на липсващата инфраструктура, с цел гарантиране сигурността на енергийните доставки. За енергийната сигурност в Югоизточна Европа ще спомогне изграждането на европейския газоразпределителен център „Балкан“. Този проект е европейски, с неговата реализация ще се гарантира развитието на газовия пазар в целия регион, подчерта Петкова. По думите й председателството ще работи ангажирано и активно за завършване на междусистемната свързаност в региона на Западните Балкани, изцяло в синхрон с приоритетите на нашето председателство и на Европейския енергиен съюз.