Слънчевите клетки на бъдещето ще бъдат супер-ефективни благодарение на водораслите

от | 17.05.19 | Новини

seaweed

Червените водорасли са едни от най-ефективните енергопреобразуващи организми на Земята. Уникален протеинов комплекс, състоящ се от водорасли и цианобактерии, помага на тези примитивни биологични видове да използват и натрупват слънчева енергия по-ефективно от всички други същества на планетата. Учените от университетите в Утрехт и Бирмингам са идентифицирали особеност на жизнената активност на водораслите, която може да бъде основа за създаването на супер-ефективна фотоволтаична клетка.

seaweed

Подобно на сухоземните растения, водораслите акумулират слънчева енергия в биомасата си чрез фотосинтеза, но ако обикновените растения акумулират само 12% от получената енергия, то водораслите достигат до 98%. Невероятната ефективност при съхранението на слънчевата енергия прави водораслите идеален ресурс за производство на слънчеви клетки.

seaweed

Съвременните силициеви слънчеви клетки имат средна производителност от 20%, а изследователите са убедени, че заемането от природата на механизма на натрупване на слънчева енергия може значително да увеличи процента на конверсия. Механизмът за контрол на натрупването на слънчева светлина в обикновеното водорасло има три милиарда години еволюция и е по-сложен в природата от швейцарски часовник. „Примитивният” организъм дава на инженерите ключът към създаването на ултра-ефективни слънчеви клетки.