
Лятото наближава и слънцето и хубавото време най-накрая идват с него, но дали сме готови да се справим с бурята в нашия апартамент?
Добре известно е, че обдухването със студен въздух от климатика никога не е еквивалент на приятно, комфортно и невидимо охлаждане, без течения и шум, с приятното усещане „като в пещера“.
В нашите домове справянето с летните жеги повдига все повече въпроси днес: как можем ефективно да охлаждаме домовете си; дали има апартамент, в който няма климатик, няма стари дебели стени и въпреки това е осигурен приятен, хладен въздух в горещите летни дни; и накрая, възможно ли е да се реши проблема с охлаждането и отоплението с една единствена система?
Системните решения на Uponor предлагат отговор на тези въпроси: комбинираните решения за отопление и охлаждане, вградени в стените, създават освежаваща прохладна лятна и топла зимна среда.
Технологиите за стенно и таванно повърхностно отопление и охлаждане работят по същия начин, както и подовото отопление, но тук повърхностите за топлопреминаване не са пода, а стените и/или таваните. Стенното отопление и охлаждане функционира на следния принцип: монтира се пластмасова тръба с малък диаметър върху повърхността на стената, под мазилката, и в нея циркулира топла вода за отопление и съответно студена вода за охлаждане. Температурата на водата, преминаваща през тръбите, монтирани в стената, осигурява постоянна температура в помещението.

Стенните системни решения за отопление и охлаждане излъчват или извличат топлина, създавайки комфортна среда за потребителите по всяко време на годината. Решенията за повърхностно отопление и охлаждане биват два вида: 1) сухи системи, интегрирани в структурата на гипсокартонени стени (cтенното отопление Uponor Siccus) или система от гипсокартонени панели ( cтенното отопление Uponor Renovis) и 2) мокри системи, в случаите, в които мазилката се полага директно върху вече монтираните тръби (система Minitec). Стенните системи за отопление и охлаждане могат да се използват и за реновиране. Предимството им е, че имат една и съща повърхност за пренос на топлина / разсейване на топлина и предоставят по-голяма свобода в интериорния дизайн, докато недостатъкът е, че мебелите с големи повърхности могат значително да намалят топлоотдаването / топлоотнеманет. Във всички случаи температурата на охлаждащата вода трябва да се контролира, за да се предотврати появата на конденз.

Таванното охлаждане е най-доброто решение за охлаждане на помещението, а в комбинация с подово отопление, е най-модерното и икономично решение. Няма ограничения за обзавеждането и системата обслужва нуждите на обитателите по невидим и комфортен начин.
Uponor препоръчва система за гипсокартон Renovis за охлаждане на тавана.
Повишеният интерес се дължи на две неща:
– нарастващо търсене на по-голям комфорт;
– все по-голям стремеж към енергийна ефективност.
За разлика от конвенционалните климатици, повърхностните решения за отопление и охлаждане могат да постигнат резултати, които водят до по-ниска чувствителност към алергични заболявания, тъй като не въртят прах в помещенията. Характеризират се с по-ниски скорости на въздуха, без усещане за обдухване, без шум, без видимо оборудване, приятно хладни повърхности и още дълъг списък от предимства пред конвенционалните решения. Противно на вярването, охлаждането на стените не изисква по-скъпа специална мазилка!

Системата таванно отопление и охлаждане Uponor Minitec осигурява ефикасно и икономично усещане за топлина и се регулира много бързо. Таванът или стената могат да се използват както за отопление, така и за охлаждане. Системата с мазилка Uponor Minitec предлага две предимства:
– охлажда през лятото;
– през зимата създава уютна топлина.
Освен това е достатъчно гъвкава, за да бъде в крак с бързите промени в температурата през пролетните и есенните месеци. Ако системата е предвидена предимно за охлаждане, монтажът в тавана е най-добрият избор за пренос на топлина.
Minitec видео инсталация за таванно охлаждане
Много бъдещи потребители изпитват недоверие към стенното охлаждане, тъй като оборудването на системата е чувствително, специфично за инсталиране и имат притеснения по отношение на „невидимостта“ на оборудването. Местата за пробиване на дупки в стените при монтирана инсталация за стенно отопление/охлаждане изискват по-голямо внимание, за да не бъдат пробити тръбопроводите. За целта се използва термо фолио, което се обезцветява от топлината, така че не е проблем да разположите дупките правилно. Следователно изграждането на система за стенно отопление/охлаждане е преди всичко въпрос на комфорт и материали и всеки, който го е опитал, вече не може да прави компромиси с него.

За повече информация – Uponor.

