Никел-титановата мемори тел (сплав запаметяваща формата) може в бъдеще да служи за ефективен топлообмен. Тази сплав е в основата на новоразработена термопомпа, представена от учени от университета на Саарланд. В много компании или частни домакинства климатиците са стандартни уреди за производство на топлина или студ. Но много от тези устройства доказано увреждат климата. Сега инженерите от университета на Саарланд показват, че никел-титановата сплав е подходяща за пренос на топлина. Според Европейската комисия и Министерството на енергетиката на САЩ, тяхната технология може да бъде алтернатива на традиционните технологии за компресиране.
За да пренос на топлината, учените не разчитат на класическия начин, а работят с никел-титанова сплав (NiTi), така наречена сплав с памет на формата. За разлика от много други метали или сплави, NiTi съществува в две различни кристални структури (фази). След силна деформация те могат да се деформират обратно в предварително зададена форма. Фазовите трансформации консумират или отделят топлина. Принципът не е нов, но преди това е получил малко практическо внимание. Това е на път сега да се промени: изследователите от Саарланд са използвали кабели от NiTi. По време на последващото разтоварване техните жици се охлаждат до 20 градуса. Алтернативно, обработваните детайли абсорбират топлината, когато са натоварени. По този начин процесът работи като термопомпа.
Използвайки експериментални серии и симулации, учените усъвършенстват системата за постигане на значима ефективност. Така те установяват, че геометрията на кабелите също има голяма роля – снопове от много тънки жици са по-добри и ефективни от няколко дебели проводника, защото по-големите повърхности улесняват обмена на топлина. Използвайки термична камера, инженерите анализират как точно протича отоплението и охлаждането и къде все още има възможности за оптимизация.
В зависимост от използваната сплав, новата технология за отопление и охлаждане излъчва до 30 пъти повече топлинна или охладителна мощност, отколкото абсорбира за механичната част. Според измерванията тя е два пъти по-добра от термопомпа и три пъти по-добра от стандартен хладилник. Освен това е екологично чиста и благоприятна за климата. Понастоящем целта на изследователите е да повишат ефективността и да намалят загубите при преобразуването на енергия. Иновацията ще бъде представена за първи път на широката публика в рамките на Хановерския панаир от 1 до 5 април взала 2, щанд Б 46.