В израелската пустиня Негев слънцето грее 300 дни в годината. По този начин районът е оптимално подходящ за генериране на слънчева енергия. В същото време много израелски високотехнологични компании са световни лидери в разработването на нови и по-ефективни соларни модули. Въпреки това слънцето досега играе незначителна роля в енергийния сектор на страната. Вместо това правителството отдавна разчита на вноса на изкопаеми горива. Но сега това се променя.
Слънчева кула с височина 240 метра е построена в нов проект в пустинята Негев. Тя е заобиколена от 50 000 огледала, които насочват слънчевата светлина към точка на върха на кулата. Там, от своя страна, има вода, която се загрява, създавайки пара, която след това задвижва турбина. Цялата площ на централата е три квадратни километра.
Кулата трябва да произвежда достатъчно електроенергия за снабдяване на 150 000 домакинства. Това от своя страна води до спестяване на количество CO2 от 110 000 тона годишно. Освен това системата трябва да може да съхранява прясно произведената електроенергия първо на място и да я подава в мрежата по-късно. По този начин слънчевата енергия може да се консумира, например, дори и през нощта.